وبلاگ

استشهادیه چیست؟

استشهادیه چیست؟ استشهادیه چیست؟
استشهادیه چه کارایی دارد؟ از استشهادیه چه استفاده هایی می شود؟ آیا شما نیز تاکنون از استشهادیه استفاده کرده اید؟ چرا باید به سراغ جمع آوری استشهادیه برویم؟ دقیقا چه مسائل و موضوعاتی باعث می شوند تا استشهادیه دارای اعتبار قانونی باشد؟ استشهادیه از لحاظ حقوقی چه سندی محسوب می شود؟ استشهادیه را باید بر اساس چه معیار و ملاک هایی تهیه کرد؟
استشهادیه همانطور که از نامش پیدا است در لغت به معنای آن می باشد که افراد بخواهند شاهد بیاورند یا انکه کسی را به عنوان شاهد احضار کنند تا با استفاده از تضمین اعتبار در مورد مسئله ای قانونی خاص از آنها استفاده شود. شما باید این موضوع را بدانید که در عرف جامعه ما در واقعیت استشهادیه در واقع نوعی فرم کتبی است که شاهد به وسیله آن برای تضمین اعتبار تمامی اظهاراتی که دارد را در آن ثبت می کند و آن را امضا می کند. دقت داشته باشید که مسئله شهادت شهود با موضوع استشهادیه کاملا متفاوت است و تنها دارای شباهت های ظاهری محدودی هستند. یکی از مهم ترین ملاک ها و مسائلی که باعث ایجاد تفاوت میان استشهادیه و شهادت شهود می گردد آن است که استشه..

رابطه نامشروع با زن شوهردار

رابطه نامشروع با زن شوهردار رابطه نامشروع با زن شوهردار در قانون
رابطه نامشروع با زن شوهردار چه حکمی دارد؟ تعریف رابطه نامشروع با زن شوهردار چیست؟ مجازات رابطه نامشروع با زن شوهردار چیست؟ آیا رابطه نامشروع با زن شوهردار جرم است؟ رابطه نامشروع با زن شوهردار را چگونه می توان اثبات کرد؟ آیا رابطه نامشروع با زن شوهردار موجب از بین رفتن حق مهریه می شود؟ دادگاه بررسی کننده رابطه نامشروع با زن شوهردار کدام است؟ کارکرد یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص رابطه نامشروع با زن شوهردار چیست؟
رابطه نامشروع با زن شوهردار یکی از اعمال منافی عفت و اخلاق در جامعه شناخته می شود. این موضوعی است که تنها جامعه بلکه قوانین اسلامی و شرعی نیز با آن به شدت مخالف است. از این رو کاملا می توان حدس زد که قانون گذار نسبت به این مسئله سخت گیری های خاص خودش را داشته باشد.
مسئله مهم دیگری که وجود دارد این است که اساسا رابطه نامشروع یک مفهوم با تعاریف مختلف است. در زبان ساده تر تعریف چندان مشخصی از رابطه نامشروع وجود ندارد. این که کدام رفتار با یک زن شوهردار در حیطه رابطه نامشروع قرار می گیرد و کدام یک به عنوان یک رفتا..

قرار اناطه چیست؟

قرار اناطه چیست؟ قرار اناطه چیست؟
قرار اناطه چه کارکردی دارد؟ مفهوم قرار اناطه چیست؟ شرایط صدور قرار اناطه چیست؟ قرار اناطه توسط کدام نهاد صادر می شود؟ کارکرد یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص قرار اناطه چیست؟ چه زمانی قرار اناطه صادر می شود؟ کارکرد قرار اناطه چیست؟ آیا وکیل می تواند درخواست صدور قرار اناطه را داشته باشد؟ قرار اناطه به چه معنی است؟ مهمترین نکات قرار اناطه چیست؟
قرار اناطه یکی از انواع قرار هایی است که در مسیر دادرسی کیفری یا حقوقی صادر می شود. به طور کلی این قرار زمانی کارایی دارد که ادامه روند دعوی منوط به نتیجه یک دعوی یا یک پرونده دیگر باشد.از این رو دادگاه یا دادسرا ادامه دادرسی را منوط به اعلام رای یا نظر دادگاه ثانی می کند. این کل کارکردی است که می توانیم برای این قرار در نظر بگیریم. در ادامه می خواهیم به صورت کامل و دقیق تر در خصوص کارکرد قرار اناطه صحبت کنیم.
اما پیش از آن که بخواهیم به قرار اناطه و کارکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است کمی از مفهوم قرار صحبت کنیم. قرار و حکم دو نوع رای است که توسط مراجع قضایی صادر میشود. نکته ای که وجود دارد این است که ..

فرق ازدواج دائم و موقت از دید قانون

فرق ازدواج دائم و موقت از دید قانون فرق ازدواج دائم و موقت از دید قانون
ازدواج دائم و موقت چه تفاوت هایی نسبت به یکدیگر دارند؟ مزایا ازدواج دائم و موقت چیست؟ معایب ازدواج دائم و موقت چیست؟ نظر قانون در خصوص ازدواج دائم و موقت چیست؟ مهمترین شرایط ازدواج دائم و موقت چیست؟ کارکرد یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص ازدواج دائم و موقت چیست؟ ازدواج دائم و موقت هر کدام در چه موقعیت هایی کاربرد دارند؟ چه زمانی می توانیم از ازدواج دائم و موقت استفاده کنیم؟ مفهوم ازدواج دائم و موقت چیست؟
ازدواج دائم و موقت یکی از مهمترین و اساسی ترین مفاهیم های اجتماعی و قانونی جامعه محسوب می شود. در واقع بر اساس این دو مفهوم قانونی است که امکان ایجاد یک خانواده جدید به صورت کاملا قانونی ایجاد می شود. بنابراین اگر زن و مرد بخواهند در کنار یکدیگر رابطه زناشویی داشته باشند و یا زندگی جدید و مشترکی را با یک دیگر شروع کنند باید از طریق یکی از راه های ازدواج دائم و موقت اقدام کنند. حال می خواهیم بدانیم چه تفاوت ها و شباهت هایی میان ازدواج دائم و موقت وجود دارد. در واقع سوالی که در این مقاله می خواهیم پاسخ آن را پیدا ..

وکیل ملکی

وکیل ملکی وکیل ملکی
وکیل ملکی کیست؟ وکیل ملکی چه کارکردی دارد؟ وکیل ملکی چه کمکی به ما می کند؟ در خصوص کدام دعاوی می توانیم از وکیل ملکی استفاده کنیم؟ هزینه وکیل ملکی چقدر است؟ یک وکیل ملکی مجرب را از کجا می توانیم پیدا کنیم؟ ویژگی های یک وکیل ملکی چیست؟ برای انتخاب وکیل ملکی به چه مواردی باید توجه داشته باشیم؟ مهمترین عناصر کاری وکیل ملکی چیست؟ مهمترین ابزارهای کاری وکیل ملکی چیست؟ وکیل ملکی در چه حوزه هایی فعالیت می کند؟ کارکرد وکیل ملکی چیست؟
وکیل ملکی از جمله وکلای پرکاربرد در قانون ایران محسوب می شود. به طور کلی دعاوی که در خصوص ملک یا زمین تعریف شده باشد در حوزه کاری این وکیل محسوب می شود. از این رو می توان حدس زد که تا چه اندازه حوزه کاری آن گسترده است. همین مسئله به ما نشان می دهد که کار وکیل ملکی تا چه اندازه می تواند مهم و سخت باشد.
اما این گستردگی حوزه کاری وکیل ملکی انتخاب را برای متقاضی سخت می کند. در واقع وقتی فردی درگیر این چنین دعاوی می شود عملا نمی تواند به درستی تشخیص دهد که بهترین مسیر کدام است و یا کدام وکیل می تواند بیشترین کمک را به وی کند. از این رو ما در این ..

سن قانونی ازدواج دختر و پسر

سن قانونی ازدواج دختر و پسر سن قانونی ازدواج دختر و پسر چند سال است؟
سن قانونی ازدواج دختر و پسر چقدر است؟ نظر شرع و فقه درباره سن قانونی ازدواج دختر و پسر چیست؟ پدیده کودک همسری چیست؟ آیا پدیده کودک همسری جرم محسوب می‌شود؟
ازدواج مایه برکت، آرامش و شادی در خانواده‌ها است. ازدواج یا نکاح پیوند زناشویی بین یک دختر و پسر است. در هر کشوری برای ازدواج قوانینی وجود دارد که سن ازدواج دختر و پسر نیز شامل این قوانین است. هر چند خوشبختی طرفین در ازدواج منوط به هیچ قانونی نیست ولی رعایت قوانین در هر امری آسودگی خیال بیشتری را برای طرفین به همراه دارد.
سن ازدواج دختر و پسر در قانون ایران قانون سن ازدواج دختر و پسر در ایران تقریباً شبیه احکام شرعی ماست؛ زیرا که احکام قانونی کشور و احکام فقهی ما با هم درآمیخته شده‌اند. مطابق نص صریح قانون و ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.
بهتر است بدانیم منظور از ولی در ایران و اسلام، پدر و جد پدری است؛ یعنی ایشان سرپرست ..

دادسرا کجاست؟

دادسرا کجاست؟ دادسرا کجاست؟
تاریخچه دادسرا چیست؟ وظایف دادسرا چیست؟ کارکرد یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص دادسرا چیست؟ سلسله مراتب مقامات دادسرا چیست؟ انواع دادسراهای ایران کدامند؟ تنظیم شکواییه در دادسرا چگونه است؟
وجود نهادی به نام دادسرا ریشه در قرون وسطی دارد. در واقع خاستگاه این نهاد قضایی کشور فرانسه است. در ایران نیز بعد از انقلاب مشروطه (1284 ـ 1285 ش) این نهاد شروع به فعالیت کرده است. به طور کلی می توان گفت که این نهاد قسمتی از ساختار دادگستری است. به عبارتی دادگستری شامل دو مجموعه مجزا به نام‌های دادگاه و دادسرا است که هر یک قوانین خاص خودش را دارند.
اگر بخواهیم به صورت عملی به این نهاد نگاه کنیم می توانیم اینگونه بیان کنیم که دادسرا اولین نهاد و مرجع بررسی کننده دادخواست کیفری محسوب می شود. در واقع این نهاد مسئول بررسی فعل به عنوان جرم است. در صورتی که این نهاد تشخیص دهد که جرمی اتفاق افتاده است کیفر خواستی تدوین و همراه با مجرم به دادگاه صالح رسیدگی ارجاع می دهد.
دادسرا کجاست؟ (1) وظایف دادسرا چیست؟ در دادسرا رسیدگی و تحقیقات مقدماتی یک پرونده انجام می شود. یادتان باش..

شرایط طلاق مجنون در قانون

شرایط طلاق مجنون در قانون شرایط طلاق مجنون در قانون
طلاق مجنون چه شرایط قانونی دارد؟ مهمترین نکات طلاق مجنون چیست؟ آیا امکان طلاق مجنون وجود دارد؟ طلاق مجنون دائمی چگونه است؟ طلاق مجنون ادواری چگونه است؟ نقش ولی یا قیم در خصوص طلاق مجنون چیست؟ آیا برای طلاق مجنون نیاز به اجازه دادگاه است؟ برای طلاق مجنون چه مراحلی باید طی شود؟ مهمترین شرایط طلاق مجنون چیست؟ برای طلاق مجنون چه نکاتی باید اجرایی شود؟ کارکرد یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص طلاق مجنون چیست؟ طلاق مجنون توسط کدام نهاد قضایی صادر می شود؟
طلاق مجنون یکی از مهمترین چالش های قانون مدنی و حقوقی ایران محسوب می شود. در واقع مسئله و نکته اصلی که وجود دارد این است که اساسا یک فرد مجنون ( مجنون دائمی ) امکان تصمیم گیری عقلانی را ندارد. بنابراین عملا قانون استفاده وی از حقوق خود را منع کرده است. در کلام ساده تر یک مجنون امکان انعقاد یا انحلال یک قرارداد را ندارد. چرا که این فرد دچار ثبات فکری و رفتاری نیست. از این رو دادگاه با تعیین ولی یا قیم برای وی تمام امور حقوقی وی را به قیم یا ولی واگذار می کند. بنابراین در غالب موارد این قیم ..

ازدواج شخص مجنون در قانون

ازدواج شخص مجنون در قانون ازدواج شخص مجنون در قانون
ازدواج شخص مجنون چه شرایطی دارد؟ مهمترین نکات ازدواج شخص مجنون چیست؟ قانون چه نظری در خصوص ازدواج شخص مجنون دارد؟ ازدواج شخص مجنون مشمول چه شرایطی است؟ کارکرد یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص ازدواج شخص مجنون چیست؟ آیا ازدواج شخص مجنون ممکن است؟ ازدواج شخص مجنون چه زمانی اجرایی می شود؟ ازدواج شخص مجنون ادواری یا مجنون دائم چه فرقی می کند؟ آیا رضایت قیم برای ازدواج شخص مجنون لازم است؟
ازدواج شخص مجنون به صورت عادی ممکن نیست. مسئله ای که وجود دارد این است که اساسا در ازدواج یا نکاح داشتن قصد و نیت فرد و همچنین آزادی اراده و عمل او به عنوان یک اصل شناخته می شود. بر این اساس می توان حدس زد با توجه به این مسئله که فرد درگیر جنون توانایی تصمیم گیری و اراده عمل نداشته ازدواج و نکاح او نیز ممکن نیست. حتی در صورتی که ازدواجی صورت گرفته باشد و ثابت شود که در زمان ازدواج فرد دچار جنون بوده، این ازدواج باطل محسوب می شود. با این حال ازدواج شخص مجنون شرایط و نکات خاصی دارد. حتی شاید برای شما جالب باشد بدانید که ازدواج شخص مجنون در شرایط خاصی امکا..

تهدید از طریق پیامک و راه شکایت از آن

تهدید از طریق پیامک و راه شکایت از آن تهدید از طریق پیامک و راه شکایت از آن
تهدید از طریق پیامک چه مجازاتی دارد؟ آیا تهدید از طریق پیامک جرم است؟ روش اثبات تهدید از طریق پیامک چیست؟ آیا می توان تهدید از طریق پیامک ( فضای مجازی ) را اثبات کرد؟ تبعات تهدید از طریق پیامک چیست؟ مهمترین شرایط تحقق جرم تهدید از طریق پیامک چیست؟ کارکرد یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص تهدید از طریق پیامک چیست؟ قانون چه نظری در خصوص تهدید از طریق پیامک دارد؟ مرجع رسیدگی کننده به تهدید از طریق پیامک کدام نهاد قضایی است؟ برای شکایت از تهدید از طریق پیامک باید به کجا مراجعه کنیم؟
تهدید از طریق پیامک یا پیام در فضای مجازی امروز تبدیل به یکی از شایع ترین اتفاقات جامعه شده است. به نوعی می توان گفت که با افزایش رسانه های جمعی و همچنین گسترش فضای مجازی تعارض ها و ناهنجاری های مربوط به این فضا نیز افزایش پیدا کرده است. یکی از مهمترین این اتفاقات را می توان تهدید از طریق پیامک دانست. بر این اساس فرد به واسطه ارسال پیامک یا پیام در شبکه های مجازی نسبت به تهدید دیگران و درخواست حق السکوت اقدام می کند. حال می خواهیم بدان..