استشهادیه چیست؟

استشهادیه چیست؟

استشهادیه چه کارایی دارد؟ از استشهادیه چه استفاده هایی می شود؟ آیا شما نیز تاکنون از استشهادیه استفاده کرده اید؟ چرا باید به سراغ جمع آوری استشهادیه برویم؟ دقیقا چه مسائل و موضوعاتی باعث می شوند تا استشهادیه دارای اعتبار قانونی باشد؟ استشهادیه از لحاظ حقوقی چه سندی محسوب می شود؟ استشهادیه را باید بر اساس چه معیار و ملاک هایی تهیه کرد؟

استشهادیه همانطور که از نامش پیدا است در لغت به معنای آن می باشد که افراد بخواهند شاهد بیاورند یا انکه کسی را به عنوان شاهد احضار کنند تا با استفاده از تضمین اعتبار در مورد مسئله ای قانونی خاص از آنها استفاده شود. شما باید این موضوع را بدانید که در عرف جامعه ما در واقعیت استشهادیه در واقع نوعی فرم کتبی است که شاهد به وسیله آن برای تضمین اعتبار تمامی اظهاراتی که دارد را در آن ثبت می کند و آن را امضا می کند. دقت داشته باشید که مسئله شهادت شهود با موضوع استشهادیه کاملا متفاوت است و تنها دارای شباهت های ظاهری محدودی هستند. یکی از مهم ترین ملاک ها و مسائلی که باعث ایجاد تفاوت میان استشهادیه و شهادت شهود می گردد آن است که استشهادیه می تواند دارای اثر مستقیم یا غیرمستقیم در نظر قاضی و حکم او باشد اما شهادت شهود در قانون به عنوان یکی از ادله دعوی شناخته می شود و اعتبار بسیار زیادی در جریان دادرسی پرونده دارد.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که می خواهید با استشهادیه و کاربردهای آن آشنا شوید و شرایط نسبتا مساعدی را در جریان پرونده هایی که با ان درگیر هستید ایجاد کنید به شما پیشنهاد می دهیم که در ادامه این متن با ما همراه باشید تا به تمامی نکاتی که باید در مورد استشهادیه اشاره کنیم و آنها را به شنا توضیح دهیم. فراموش نکنید که حضور یک وکیل پایه یک دادگستری در جریان تمامی مسائل قانونی و چالش های حقوقی که با آنها روبرو می شوید می تواند موثر باشد و باعث پیشرفت شما شود.

استشهادیه چیست؟ (1)
استشهادیه چیست؟ (1)

استشهادیه و بررسی حقوقی آن

استشهادیه ممکن است برای بسیاری از افراد مبحث ناشناخته ای باشد و به خوبی با ان اشنایی نداشته باشند و بدانند که چگونه باید این مسئله مهم را در حوزه های مختلف به کار گیرند. بسیاری از افرادی که با استشهادیه آشنایی ندارند ممکن است دچار شکست شدند و نتوانند از حقوق خود به خوبی دفاع کنند و در نهایت نیز آسیب و خسارت های بسیار شدید و حتی گاهی جبران ناپذیر به آنها وارد می شود. همین مسائل باعث شده است تا امروزه تعداد زیادی از مردم ترجیح دهند که از همان ابتدای پرونده به سراغ وکیل کیفری بروند و در جلسات مشاوره حضور پیدا کنند تا در مورد مسائل مختلف پرونده ها اطلاعات کافی پیدا کنند.

این موضوع را در مورد استشهادیه به یاد داشته باشید که از هر دلیل و موضوعی نمی توان برای تکمیل استشهادیه استفاده کرد و باید از افراد مختلف که ویژگی های قانونی لازم را دارند کمک گرفت و این افراد نیز باید دلایل و مدارکی را در استشهادیه ذکر کنند که جز مباحث اشاره شده توسط قانون باشد. استشهادیه در واقع جز شهادت شاهدان به همراه انشا آنها به صورت کتبی و در فرم قانونی مشخصی است.

همه ما به خوبی می دانیم که هر فردی باید بتواند برای اثبات ادعای خود در دادگاه از ادله اثبات دعوی مناسبی استفاده کند و مدارک حقوقی قابل استنادی را نیز ارائه کند. بر اساس آمار و ارقام بدست آمده در سال ها اخیر بایدبگوییم که یکی از بهترین و تخصصی ترین ادله اثبات دعوی شهادت شهود است ک باعث ایجاد تغییر رویه ای مثبت در جریا پرونده های حقوقی می شود و افراد می توانند با استفاده از آن در مسیر حقوق خود قدم بردارند اما نکته اصلی و اساسی که باید به آن دقت داشته باشید آن است که برگه استشهادیه باعث می شود تا دیگر نیازی به حضور شاهدان در دادگاه و محضر قاضی نباشد مگر در شرایط خاص.

استشهادیه چیست؟ (3)
استشهادیه چیست؟ (3)

استشهادیه محلی و شرایط آن

برگه استشهادی دارای فرم خاصی است که باید از مراجع قضایی آن را تحویل بگیرید. بنابراین کاملا واضح است که نمی توان هر برگه ای را به عنوان استشهادیه استفاده کرد و آن را به مراجع قانونی ارائه داد. از طرفی دیگر شاهدانی که اظهارات خود را ر استشهادیه ثبت می کنند باید با دلیل و مدرک این اظهارات را بیان کنند و از طرفی دیگر نیز باید حتما آن را امضا کنند و مشخصات خود را نیز در این فرم مخصوص ثبت کنند. از آنجایی که فرد مدعی قاره است استشهادیه را به جای شهادت شهود به مراجع قضایی تحویل دهد باید حتما به الیت شاهدان نیز دقت داشت باشد. هر شاهدی که برگه استشهادیه را امضا می کند باید کاملا بالغ باشد . دارای سن قانونی باشد و از طرفی دیگر رشید باشد و دارای قوه تمییز و اختیار نیز باشد. اگر فردی به سن قانونی نرسیده باشد یا دارای مشکلات دیگری همچون جنون باشد نباید انتظار داشت که اظهارات او در برگه استشهادیه مورد قبول واقع شود. استشهادیه محلی معمولا باید در محل مربوط به موضوع پرونده جمع آوری شود و خواهان پرونده نیز باید مدارک حاکی از این موضوع را ضمیمه پرونده کند.

استشهادیه باید در مهلت مقرری که قانونگذار ان را مشخص کرده است، آماده شود و تمامی جوانب حقوقی آن رعایت شود و سپس به دادگاه تقدیم شود. در صورتی که استشهادیه پس از گذشت مهلت زمان مقرر شده به دادگاه تحویل شود دیگر قابل پذیرش نخواهد بود و سندیت قانونی نیز نخواهد داشت، برای آنکه بتوانید در این باره اطلاعات دقیق تر و کامل تری پیدا کنید، وکیل حقوقی می تواند به شما کمک کند.

استشهادیه چیست؟ (2)
استشهادیه چیست؟ (2)

استشهادیه با شهادت شهود؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن افراد را در مورد استشهادیه به خود مشغول کند آن است که در حالت کلی بهتر است از استشهادیه برای به نتیجه رساندن پرونده های خود استفاده کنیم یا انکه شهادت شهود را ارائه دهیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مسلما شهادت شهود در دادگاه دارای تاثیر بسیار بهتر و موثرتری نسبت به استشهادیه است اما در مواقعی که شاهد به هر دلیلی نمی تواند در دادگاه حضور پیدا کند یا انکه برای جلوگیری از ایجاد هرگونه مشکل در آینده می خواهد با خواهان یا خوانده پرونده روبرو شود از استشهادیه استفاده می شود.

The post استشهادیه چیست؟ appeared first on گروه وکلای پارسا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *