وکیل شهرداری

وکیل شهرداری

وکیل شهرداری در جامعه ما چه کارهایی می تواند انجام دهد؟ وکیل شهرداری با چه مسائلی آشنایی دارد و چه کارهایی را می تواند انجام دهد؟ آیا وکیل شهرداری می تواند در جریان پرونده هایی که مربوط به این نهاد عمومی است نقش داشته باشد؟ چه کسانی می توانند به وکیل شهرداری مراجعه کنند و از خدمات حقوقی این وکیل حرفه ای استفاده کنند؟ آیا شما تاکنون به وکیل شهرداری مراجعه کرده اید و از خدمات او استفاده کرده اید؟ وکیل شهرداری تا چه اندازه در پیشبرد پرونده های قایی نقش دارد؟

وکیل شهرداری یک فرد متخصص است که از تمامی قوانین مربوط به شهردای آشنایی دارد و میتواند در جریان دعاوی که در رابطه با این حوزه بوجود می آید نقش موثر و نسبتا خوبی را ایفا کند. کسانی که ناخواسته درگیر پرونده های مربوط به شهرداری می شوند و نمی دانند که چگونه باید در جریان این دعاوی از حقوق خود دفاع کنند و قوانین مختلف را نمی شناسند به راحتی میتوانند به وکیل شهرداری مراجعه کنند تا به کمک این وکیل متخصص و حرفه ای جریان پرونده خود را به بهترین نحو ممکن پیش ببرند و از تضییع حقوق خود جلوگیری کنند.

گاهی خسارت هایی که از جنب شهرداری به افراد مختلف وارد می شود و جریمه های نسبتا سنگینی که برای آنها تعیین می شود به نحوی است که افراد نمی توانند به راحتی آنها را پرداخت کنند، در چنین شرایطی وکیل شهرداری می تواند با تخصص و مهارتی که از خود نشان می دهد از حقوق موکل خود در محاکم قانونی دفاع کند و شرایط نسبتا خوبی را برای رفع مشکل قانونی آن ها بوجود آورد.

بنابراین اگر شما نیز جز کسانی هستید که با نهادی به نام شهرداری درگیر شده اید جریمه های نسبتا سنگین برای شما تعیین شده است بهتر است برای رفع این مشکلات و چالش های قانونی از وکیل شهرداری کمک بگیرید و به کمک این فرد متخصص و حرفه ای مسائل حقوقی پرونده های شهرداری را به راحتی مورد حل و فصل قرار دهید.

وکیل شهرداری (4)
وکیل شهرداری (4)

وکیل شهرداری و مشاوره حقوقی با او

وکیل شهرداری در جلسات مشاوره حقوقی چه می کند و دقیقا چه نقشی دارد؟ آیا وکیل شهرداری می تواند به سوالات افراد پاسخ دهد؟ افرادی که به وکیل شهرداری مراجعه می کنند چگونه می توانند مشکلات و چالش های قانونی خود را حل کنند و آنها را مورد بررسی قرار دهند؟ وکیل شهرداری از طریق چه راه هایی به ارائه خدمات مشاوره ای به موکلان خود می پردازد؟

وکیل شهرداری یکی از کسانی است که می تواند با تکیه بر تخصص و مهارت خود تمامی سوالات افراد را به خوبی پاسخ دهد. تمامی کسانی که نیاز به مشاوره با وکیل شهرداری دارند می توانند با این وکیل مشورت کنند اما چگونه؟ امروزه دیگر همه افراد بدون انکه نگران مسافت منزل خود تا دفتر وکالت باشند می توانند به راحتی از خدمات مشاوره حقوقی با وکیل شهرداری استفاده کنند.

افراد به راحتی می توانند در هر زمان و مکانی با وکیل شهرداری تماس بگیرند و سوالات حقوقی خود را بپرسید تا در کوتاهترین زمان ممکن به آنها پاسخ داده شود. وکیل شهرداری با تکیه بر تخصص و مهارتی که دارد می تواند از طریق جلسات غیر حضوری نیز تمامی ابهامات افراد در مورد مسائل قانونی مربوط به شهرداری را برطرف کند.

یکی دیگر از راه هایی که وکیل شهرداری می تواند به سوالات افراد پاسخ دهد، مشاوره اینترنتی است. افراد به راحت یمی توانند از طریق مشاوره اینترنتی با وکیل شهرداری ارتباط برقرار کنند و از مشورت ها و راهنمایی های او در زمینه پرونده های مختلف استفاده کنند. توجه داشته باشید که برخی از افرادی که هیچ اطلاعی از قوانین شهردای ندارند ممکن است بدون آنکه با پرونده های مختلف شهرداری روبرو شوند نیاز به راهنمایی داشته باشند تا بخواهند از بوجود آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری کنند، در چنین شرایطی وکیل شهرداری یکی از بهترین گزینه هایی است که افراد می توانند به سراغ آن بروند.

اگر شما به دنبال بهترین وکیل شهرداری هستید، گروه وکلای پارسا می تواند در این زمینه به شما کمک کند. گروه متخصص وکیل شهرداری دارای سال ها سابقه و تخصص در زمینه پرونده های مختلف حقوقی است و از کادری مجرب و حرفه ای تشکیل شده است، وکیل شهرداری یکی از متخصص ترین اعضا این گروه است که می تواند به عموم مردم خدمات حقوقی ارائه دهد.

وکیل شهرداری (3)
وکیل شهرداری (3)

شهرداری یک نهاد اجرای قانون

شهرداری یکی از نهادهای زیر نظر دولت محسوب می شود. این نهاد متولی اصلی نگهداری و مدیریت شهری محسوب می شود. در واقع هر نوع اتفاق اجرایی که در شهر رخ می دهد باید تحت نظارت شهرداری باشد و به نوعی شهرداری مجوز آن را صادر کرده باشد.

بنابراین کاملا مشخص است که هر نوع ساخت و ساز شهری اعم از خصوصی یا دولتی باید تحت نظارت شهرداری باشد و مجوزهای لازم را از این نهاد دریافت کرده باشد. همین عنوان و توضیح ساده به خوبی نشان می دهد که تا چه اندازه عموم افراد جامعه می توانند با شهرداری تعامل داشته باشند. در واقع شهرداری یکی از نهادهای پر مراجعه عمومی محسوب می شود. زمانی که شما می خواهید کسب و کاری در شهر خودتان راه بیندازید و یا اگر دوست دارید خانه ای برای خودتان بسازید این شهرداری است که باید بخشی از مجوزهای لازم را صادر کند. نکته مهم این است که در زمینه ساخت و ساز شهرداری در انتها نیز به آن نظارت می کند و در صورت کامل بودن و قانونی بودن همه چیز مجوز پایان کار و دریافت سند را صادر می کند.

نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که بر اساس قانون شهرداری موظف است بر اساس درآمدهایی که دارد مدیریت شهری خوبی ایجاد کند و امکانات لازم برای شهروندان خود را فراهم بیاورد. این درآمدها از طریق دریافت مالیات و عوارض های شهرداری در موقعیت های مختلف است. بنابراین عوارض شهرداری به عنوان یک درآمد ملی و عمومی محسوب می شود و در صورت عدم پرداخت این دولت است که می تواند وارد عمل شود.

احتمالا در ماه ها و سال های گذشته بارها و بارها شنیده باشید که خانه های اعیان نشین ساخته شده در برخی نقاط شهر سالهاست به شهرداری بدهکار هستند. این بدهی ها معمولا در رنج میلیارد می باشد! تمام این دعوی ها و پرونده ها از نظر حقوقی قابل پیگیری است. به بیان ساده تر شهرداری یک نهاد اجرایی و عمومی است و در مقام قضایی قرار ندارد. از این رو نمی تواند به صورت مستقیم وارد عمل شود. اگر لازم به پیگیری حقوقی و عمل قانونی باشد نهاد های قضایی باید وارد عمل شود. از این رو در دادگاه معمولا شهرداری به عنوان خواهان حضور دارد.

یکی از موارد مهم کارکرد وکیل شهرداری حضور در این چنین دادگاه هایی است. البته از وکیل شهرداری انتظارات دیگری نیز می رود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

وکیل شهرداری (2)
وکیل شهرداری (2)

موارد قانونی شهرداری

اولین نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که قوانین شهرداری و تمامی موارد به آن در حوزه قوانین حقوقی قرار دارد. در واقع قانون گذار از دو جنبه به قانون نگاه کرده است. جنبه حقوقی و جنبه کیفری این دو دسته را تشکیل می دهند. جنبه کیفری قانون به مواردی می پردازد که جرم محسوب می شود و باید برای آن ها مجازاتی تعیین شود. اما جنبه حقوقی قانون به مواردی اشاره می کند که اساسا به عنوان حقوق شهروندی و انسانی مطرح است. این که شما در یک جامعه چگونه باید رفتار کنید و از چه حق و حقوق هایی برخوردار هستید مواردی است که در بخش حقوقی قانون مورد بررسی قرار می گیرد.

بنابراین تمام رفتارها و حقوق مشخص شده شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی و غیر دولتی در دسته قوانین حقوقی قرار می گیرد. از این رو می توان اینگونه گفت که وکیل شهرداری یک وکیل حقوقی محسوب می شود که به قوانین کلی و عمومی مانند قانون اساسی و قانون مدنی تسلط بالایی دارد.

شهرداری یکی از نمادهای بارز قانون مدنی در کشور محسوب می شود. زیرا شهرداری مجری قوانین حقوقی به شکل عمومی در جامعه است و هر نوع رفتار غیر قانونی او مورد رصد قرار می گیرد. در واقع شهرداری موظف است حقوق شهروندی را تا حد زیادی رعایت کند و موجبات اجرایی شدن آن ها را فراهم بیاورد. از طرف دیگر این شهرداری است که موظف است هزینه مربوط به تامین و نگهداری امکانات شهری را تامین و اجرا کند. از این رو شهرداری در کنار تمامی اختیارات قانونی که در اختیار دارد وظایفی را نیز بر عهده گرفته است. وظایفی که اگر به درستی انجام نشود حق شکایت و پیگرد قانونی از آن وجود دارد.

بنابراین بر خلاف بسیاری از دستگاه های دولتی امکان شکایت از شهرداری وجود دارد. شکایت از شهرداری در مواردی مانند غصب زمین و استفاده بی اجازه از ملک دیگری بسیار شایع است.

به طور مثال ممکن است شهرداری تصمیم بگیرد از زمین بلا استفاده ای که سال ها در گوشه ای افتاده استفاده کند و آن را تبدیل به پارک نماید. بعد از سال ها مشخص می شود که این زمین صاحب دارد. این فرد با ارائه مدارک مالکیت خود از شهرداری شکایت می کند. در صورتی که مدارک هویتی و مالکیت او کامل باشد اساسا دادگاه رای را به او می دهد و شهرداری مجبور می شود که زمین را به او بازگرداند. این مورد بارها و بارها در بسیاری از شهرهای ایران رخ داده است.

بنابراین وکیل شهرداری این امکان را دارد تا در صورت بروز چنین مواردی به دادگاه از شهرداری به عنوان یک شخصیت حقوقی شکایت کند. این ها نیز گوشه ای از موارد مهمی است که وکیل شهرداری می تواند به آن ها ورود کند.

حقوقی بودن شخصیت شهرداری

حال که تا حدودی به شکل کلی با ماهیت شهرداری آشنا شدیم و دانستیم که قانون چه دیدگاهی در این باره دارد می توانیم کمی ساده تر در مورد وکیل شهرداری و کارکرد آن صحبت کنیم. در واقع این کارکرد می تواند ما را به انتخاب بهترین وکیل شهرداری برساند.

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که اساسا شهرداری خود مجری قانون است. اما قوانینی که زیر نظر شهرداری قرار دارد تقریبا بسیار گسترده است. در واقع شهرداری می تواند از جواز کسب تا صدور پایان کار یک ساختمان را صادر کند. شهرداری ده ها و صداها مورد حقوقی و اجرایی دیگر نیز می تواند داشته باشد که هر کدام از این ها می تواند مبحث حقوقی و دعوی قانونی خاصی محسوب شود.

از طرف دیگر شهرداری در هر شهری به عنوان بزرگترین مصرف کننده محسوب می شود. به بیان ساده تر شهرداری به عنوان متولی نگهداری شهری باید امکانات مختلفی را برای شهر فراهم بیاورد. این موضوع یعنی نقش مصرف کننده بودن شهرداری.

اما نکته ای که وجود دارد این است که شهرداری برای این که بتواند امکانات شهری را فراهم بیاورد باید هزینه آن را پرداخت کند. برخی موارد شهرداری نمی تواند یا نمی خواهد این هزینه را پرداخت کند. در این صورت فروشنده می تواند با استفاده از وکیل شهرداری از شهرداری به عنوان یک شخصیت حقوقی شکایت کند.

این که در اینجا اصرار میکنیم شهرداری یک شخصیت حقوقی است، از این جهت است که در صورت خوانده یا خواهان بودن شهرداری اگر شهردار یا متولی این امر تغییر کند اساسا این نقش از بین نمی رود. زیرا نماینده شهرداری یا خود شهردار به عنوان شاکی یا خوانده در دادگاه حضور ندارد بلکه این خود مقام شهرداری است که به عنوان یک شخصیت حقوقی می تواند در دادگاه حاضر شود. بنابراین رای های صادر شده برای شهرداری یا علیه آن در زمان شهردار بودن هر فرد دیگری نیز لازم الاجرا محسوب می شود. از این روست که در این جا به حقوقی بودن شهرداری بسیار اشاره می شود. این نکته بسیار مهمی است که وکیل شهرداری باید به آن توجه داشته باشد.

وکیل شهرداری (1)
وکیل شهرداری (1)

انتخاب وکیل شهرداری

اما همانطور که بیان کردیم بعد کسب اطلاعات کلی از موارد قانونی مربوط به شهرداری و … نوبت این است که کمی بیشتر با وکیل شهرداری آشنا شویم. در واقع می خواهیم بدانیم چگونه می توانیم بهترین وکیل شهرداری را برای خودمان انتخاب کنیم.

اولین گامی که برای انتخاب وکیل شهرداری باید برداریم این است که بتوانیم نیاز خودمان را به درستی بشناسیم. یعنی باید بدانیم که اساسا در چه حوزه ای نیاز به وکیل شهرداری داریم. همانطور که در بالا گفتیم اساسا حوزه های حقوقی و قانونی مربوط به شهرداری بسیار زیاد است. آیا شما به دنبال این است که وکیل شهرداری بتواند مجوز پایان کار شما را دریافت کند و یا این که از شهرداری بابت طلب خود شکایت دارید. هر کدام از این ها مسیر کاملا متفاوتی دارد. از این رو شناخت درست نیاز جزو اولین گام هایی است که باید بردارید.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که بسیاری از ما حتی نمی دانیم که قانون از چه بخش هایی تشکیل شده است. بنابراین شناخت نیاز حقوقی و قانونی برای عموم جامعه کار چندان ساده ای محسوب نمی شود. از این رو نمی توان انتظار داشت که هر کدام از ما در همان ابتدای مسیر بدانیم که اساسا چه نیاز حقوقی و قانونی داریم. چه برسد به این که بخواهیم بر اساس همین نیاز پیش برویم.

از این رو در اولین گام بهتر است سراغ یک مشاوره حقوقی آشنا به مسائل شهرداری برویم. حتی استفاده از تجربیات کارفرمایانی که سالها با شهرداری کار کرده اند نیز می تواند بسیار مفید باشد. شناخت مسیر کلی و دانستن روند انجام کار میتواند شما را در مسیر درستی قرار دهد. شما مسیر شما به اندازه ای ساده باشد که بتوانید خودتان به تنهایی از آن عبور کنید. اما اگر مسیر شما پر پیچ و خم باشد انتخاب یک وکیل شهرداری می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

اما به طور کلی انتخاب یک وکیل نیاز به شرایط و تجربه خاصی دارد. در واقع وکیلی که انتخاب می کنید با به حوزه مورد نظر شما وارد باشد و به آن اشرافیت کامل داشته باشد. در واقع اگر دعوی و پرونده شما در حوزه حقوقی باشد استفاده از یک وکیل کیفری کار اشتباهی است. اما این اشتباهی نیست که قانون بخواهد جلوی آن را بگیرد. در واقع برای قانون گذار فرق نمی کند که شما از چه وکیلی برای دعوی خود استفاده می کنید. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

از طرف دیگر آن چیزی که بسیار در کار حقوقی و وکالتی اهمیت دارد، تجربه است. در واقع این تجربه است که نشان می دهد یک مسیر درست حقوقی چیست و چگونه باید از آن عبور کرد. بسیاری از اتفاقاتی که در یک مسیر رخ می دهد بی مورد و اشتباه است. این ها مواردی است که بر اساس تجربه می توان به آن رسید. در واقع استفاده از یک وکیل با تجربه در هر زمینه ای باعث می شود سرعت رسیدگی به پرونده شما سریع تر شود و شما زودتر به نتیجه برسید، بنابراین از نظر مالی و زمانی صرفه جویی خوبی خواهید داشت.

این ها مواردی است که شما می توانید در انتخاب بهترین وکیل شهرداری از آنها استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که بهترین وکیل شهرداری یا هر نوع وکیل دیگری برای شما همان است که متناسب نیاز شما باشد. یعنی شما باید بر اساس نیاز خودتان دست به انتخاب بزنید. این نکته بسیار مهمی است که توجه به آن می تواند آینده دعوی شما را مشخص کند.

قانون شهرداری چه می گوید؟

وکیل شهرداری بر تمامی مفاد قانونی مربوط به قانون شهرداری اشنایی دارد و میتواند تمامی آنها را در کوتاهترین زمان ممکن برای افراد شرح دهید و مورد بررسی قرار دهد. به چند مورد از مهم ترین نکاتی که باید در مورد قانون شهرداری بدانید اشاره می کنیم:

شهرداریها مکلفند در مورد حریم شهر اقدامات زیر را بنمایند:

تعیین حدود حریم و تهیه نقشه جامع شهرسازی با توجه به توسعه احتمالی شهر.

تهیه مقرراتی برای کلیه اقدامات عمرانی از قبیل قطعه بندی و تفکیک اراضی- خیابان‌کشی- ایجاد باغ و ساختمان- ایجاد کارگاه و کارخانه و همچنین تهیه مقررات مربوط به حفظ بهداشت عمومی مخصوص بحریم شهر با توجه به نقشه عمرانی شهر.

حریم و نقشه جامع شهرسازی و مقررات مذکور پس از تصویب انجمن شهر و تایید وزارت کشور برای اطلاع عموم آگهی و بموقع اجراء گذاشته خواهد شد. ‌

تغییر حدود فعلی شهرها از لحاظ اجرای مقررات قانون اصلاحات ارضی تاثیری نخواهد داشت. عوارضی آه از عقد قراردادها عاید می گردد بایستی تماماً به شهرداریهای محل اجرای قرارداد پرداخت گردد.

در مورد اضافه بنا زائد بر مساحت مندرج در پروانه ساختمانی واقع در حوزه استفاده از اراضی تجارتی و صنعتی و اداری کمیسیون میتواند در صورت عدم ضرورت قلع اضافه بنا با توجه به موقعیت ملک از نظر مکانی (در بر خیابانهای اصلی یا خیابانهای فرعی و یا کوچه بن باز یا بن بست) رای اخذ جریمه ای که متناسب با نوع استفاده از فضای ایجاد شده و نوع ساختمان از نظر مصالح مصرفی باشد تعیین و شهرداری مکلف است براساس آن نسبت به وصول جریمه اقدام نماید (جریمه نباید از حداقل دو برابر کمتر و از چهار برابر ارزش معاملاتی ساختمان برای هر متر مربع بنای اضافی ایجاد شده بیشتر باشد) در صورتی که ذینفع از پرداخت جریمه خودداری نمود شهرداری مکلف است مجدداً پرونده را بهمان کمیسیون ارجاع و تقاضای صدور رای تخریب را بنماید.

توجه کنید:

در مورد عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن آن و عدم امکان اصلاح آن کمیسیون میتواند با توجه به موقعیت محلی و نوع استفاده از فضای پارکینگ رای اخذ جریمه ای که حداقل یک برابر و حداکثر دو برابر ارزش معاملاتی ساختمان برای هر متر مربع فضای از بین رفته پارکینگ باشد صادر نماید (مساحت هر پارکینگ با احتساب گردش ۲۵ متر مربع میباشد) شهرداری مکلف به اخذ جریمه تعیین شده و صدور برگ پایان ساختمان میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع به وکیل شهرداری مراجعه کنید.

در مورد تجاوز به معابر شهر، مالکین موظف هستند در هنگام نوسازی بر اساس پروانه ساختمان و طرحهای مصوب رعایت برهای اصلاحی را بنمایند. در صورتیکه بر خلاف پروانه و یا بدون پروانه تجاوزی در این مورد انجام گیرد شهرداری مکلف است از ادامه عملیات جلوگیری و پرونده امر را به کمیسیون ارسال نماید. در سایر موارد تخلف مانند عدم استحکام بنا، عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و شهرسازی در ساختمان رسیدگی به موضوع در صلاحیت کمیسیونهای ماده صد است.

مقالات حقوقی:

وکیل کیفری

وکیل مهریه

وکیل طلاق

وکیل حقوقی

وکیل ملکی

وکیل در الهیه

وکیل در شمال تهران

وکیل انحصار وراثت

وکیل خانواده

وکیل خلع ید

وکیل تصرف عدوانی

وکیل شرب خمر

وکیل شرب خمر

وکیل ثبتی

وکیل سرقت

مشاوره وکیل تلفنی

وکیل نفقه

The post وکیل شهرداری appeared first on گروه وکلای پارسا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *